ОСТРОЗЬКЕ-1 РОДОВИЩЕ МІНЕРАЛЬНИХ ПРИРОДНИХ
СТОЛОВИХ ВОД
Острозьке-1 родовище природної мінеральної столової води розташоване на південно-західній околиці м. Острог. Родовище представлене свердловиною № 2, яка споруджена в січні 2005 року за технічним завданням та за кошти ТОВ „Острозький завод мінеральної води”.
Глубина свердловини № 2 -344 м., розкриває горбашівський водоносний горизонт нижнього венду в інтервалі глибин 283-315 м. За результатами пробних відкачок дебіт свердловини № 2 склав 15,9 м3/год при зниженні рівня з 29,3 до 41,0 м.
Свердловина облаштована обсадними трубами до глибини 275,0 м. Водовідбір здійснюється глибинним відцентровим свердловинним насосом фірми Grundfos - SP8А-18.
Насос різьбовим з'єднанням приєднаний до водопідйомної колони з корозійностійкої сталі загальною її довжиною 70,0 м, електроживлення насоса через спеціальний водозахисний кабель 4х2,5мм2
Гирлова частина свердловини № 2 розташоване на 0,5 м. вище рівня землі, обладнане оголовком на якому встановлені манометр, кран відбору проб для хімічного і мікробіологічного аналізів води.
Надкаптажна споруда - цегельний павільйон 2,5х2,5 м перекритий залізобетонною плитою з люком в центрі для проведення у разі потреби заміни глибинного насоса.
Острозьке - 1 родовище природних мінеральних столових вод не знаходиться у водоохоронній зоні. В районі розміщення свердловини № 2 відсутні діючі або перспективні осередки забруднення. Зони санітарної охорони Острозького-1 родовища мінеральних столових вод затверджені і узгоджені у квітні 2009 р.
За весь період експлуатації Острозького-1 родовища природних мінеральних столових вод змін у положення гідродинамічного рівня води в свердловині № 2 не зафіксовано.
Промислове фасування мінеральних вод Острозького та Острозького-1 родовищ здійснюється за технологічними схемами, які дозволяють уникати контакту продукту з повітрям, тим самим виключають можливість окислення хімічних елементів обох вод, таким чином зберігається повністю спектр їх макрокомпонентного складу.
За висновком Українського науково-дослідного інституту медичної реабілітації та курортології м. Одеса вода із свердловини № 2 за своїм хімічним складом характеризується як гідрокарбонатна натрієва слабкої мінералізації. Вміст регламентованих мікроелементів та сполук не перевищує гранично допустимих концентрацій для мінеральних природних столових вод і може застосовуватись для промислового розливу у пляшки.
На протязі 2006-2007 рр. підприємством були здійснені ряд заходів. щодо внесення та реєстрації мінеральної води під назвою „Острозька нова” до ДСТУ 878-93, підготовки матеріалів, отримання дозволів, погоджень для подальшого оформлення спеціального дозволу на користування надрами Острозького-1 родовища, представленого свердловиною № 2.
В результаті, ТОВ „Острозький завод мінеральної води” отримало спеціальний дозвіл за № 3013 від 27 серпня 2007 року на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку ділянки Острозького-1 родовища, з послідуючим затвердженням запасів мінеральних природних столових вод ДКЗ України.
У 2006 р. була введена в експлуатацію система механічної доочистки природних мінеральних столових вод з Острозького-1 родовища від можливих зважених мікрочастинок на основі фільтрувальних елементів з поліпропілену виготовлених методом пневмоекструзії.
У 2007 р. ТОВ „Острозький завод мінеральної води” отримало акт гірничого відводу у Державному комітеті України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду № 1362 від 05.06.2007р. По закінченню терміну чинності даного акту в червні 2013 року підприємством підготовлені всі необхідні матеріали, погодження та отримано новий акт гірничого відводу за № 2720 від 23.12.2013р. терміном дії до 29.06.2033р.
У цьому ж році була підготовлена, відповідно до нормативних вимог, „Технологічна інструкція по видобутку і розливу гідрокарбонатної натрієвої природної мінеральної столової води „Острозька нова”.
За технічним завданням ТОВ „Острозький завод мінеральної води” фахівцями ТОВ „Орбіта” в 2008-2010 роках було проведено геологічне вивчення, з оцінкою експлуатаційних запасів підземних природних мінеральних столових вод Острозького-1 родовища, на що був складений звіт під назвою „Геолого-економічна оцінка експлуатаційних запасів мінеральної природної столової води „Острозька нова” Острозького-1 родовища мінеральних вод Рівненської області”.
Зони санітарної охорони ділянки Острозького-1 родовища природних мінеральних столових вод представлених свердловиною № 2 були розраховані гідрогеологами ПДРГП „Північгеологія” погоджені з Рівненською обласною СЕС, обласним державним управлінням охорони навколишнього природного середовища та винесені в натуру у квітні 2009 року.
У 2011 р. фахівці ТОВ „Орбіта” підготували та узгодили в управлінні Держгірпромнагляду по Рівненській області та у державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області технологічну схема розробки Острозького родовища природної мінеральної лікувально-столової води „Острозька”.
У 2012 року ТОВ „Острозький завод мінеральної води” був отриманий спеціальний дозвіл за № 5499 від 22.03.2012р. на видобування мінеральних природних столових вод для промислового розливу з Острозького-1 родовища в обсязі 100 м3/добу за категорією В (на термін до 22.03.2032р.)
28 травня 2013 року ТОВ „Острозький завод мінеральної води” був отриманий акт про надання гірничого відводу за № 2536 на термін дії спеціального дозволу на користування надрами № 5499 від Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.
Державною комісією по запасах корисних копалин України в 2015 році погоджені основні техніко-економічні показники експлуатації Острозького-1 родовища, та повторно підтверджені балансові експлуатаційні запаси в обсязі 100м3/добу(Протокол №3429 24.09-07.10.2015 р.)
У вересні 2017 року підготовлені необхідні матеріали та розрахунки для отримання нового дозволу на спеціальне водокористування, та 06.10.2017р. отриманий новий дозвіл за № 41/РВ/49д-17 на строк дії дозволу до 06.10. 2022р. Загальний обсяг дозволеного забору вод з Острозького-1 родовища природних мінеральних столових вод - 25,1 тис.м3/рік.
В березні 2019 р. пілприємство отримало новий паспорт радіаційно-гігєнічної якості природних мінеральних вод Острозького-1 родовища, виданий на основі вимірювань проведених центральною лабораторією ДП „Українська геологічна компанія” з висновком, що води із свердловин № 2 можуть використовуватись згідно НРБУ без будь яких обмежень.
ХАРАКТЕРИСТИКА ОСТРОЗЬКОГО-1 РОДОВИЩА
ПРИРОДНИХ СТОЛОВИХ МІНЕРАЛЬНИХ ВОД
Хімічний склад природної мінеральної столової води Острозького-1 родовища за результатами досліджень моніторингу якості мінеральної природної столової води негазованої проведеної у жовтні 2018 року ДУ „Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології” (м. Одеса) відповідає наступній формулі:
М0,40 |
НСО3 79 SO4 13 Cl 8 |
рН 5,05 |
(Na + K) 99 Mg 1 Ca<0,020 |
На основі результатів аналізу і узагальнення даних всіх лабораторних досліджень, води підземні мінеральні столові Острозького-1 родовища мають стабільний гідрокарбонатно натрієвий склад, з низьким вмістом мінералів і не містять специфічних компонентів і сполук.
Аналіз результатів усіх лабораторних досліджень, що проводились вказують на практичну незмінність хімічного складу, вод Острозького-1 родовища, для неї характерна лужна реакція.
За результатами останнього моніторингу макрокомпонентного складу мінеральних столових вод Острозького-1 родовища (жовтень 2018р.) аніонний склад вод наступний: вміст гідрокарбонатів 243 мг/дм3; хлоридів - менше 13,6 мг/дм3; сульфатів 31,1 мг/дм3.
Не зазнав значних змін і катіонний склад вміст їх наступний: (Nа + К)-114 мг/дм3; Мg-40,0 мг/дм3; Са-50 мг/дм3.
Іони нітратів виявлені у незначних кількостях, вміст амонію не виявлено. У незначній кількості у водах присутні окремі мікроелементи та сполуки такі як – метакремнієва-13,97мг/дм3, ортоборна кислоти< 0,8 мг/дм3; йодиди <0,127 мг/дм3; броміди < 0,080.
КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ВИРОБНИЦТВА МІНЕРАЛЬНИХ ВОД
Щоденний контроль за дотриманням технологічних схем виробництва обох мінеральних вод, обсягів їх видобування, та фасування здійснює виробничо-вимірювальна лабораторія підприємства.
Щоквартальний контроль якості мінеральних вод на відповідність ДСТУ 878-93 проводить ДП „Рівнестандартметрологія”, по санітарно-мікробіологічних показниках Острозька МВ мікробіологічна лабораторія,.
Щорічні дослідження якості мінеральних природних вод проводить ДУ „ Український науково-дослідний інституту медичної реабілітації та курортології Міністерства охорони здоров’я України” м. Одесса.